hakkımda

Merhabalar,

Ben Ragıp Diler, 1992 yılında Karaman’da doğdum ve ailemin yazılım işleri sayesinde çok erken yaşlarda bilgisayar ve internetle tanıştım.

Bu sayede 2004’ten sonra Visual Basic 4.0 ve Delphi 5 gibi yazılımlarla kodlama öğrenerek çeşitli programlar geliştirdim.

2005’ten sonra Google Pages kullanarak web siteler yapmaya başladım, 2008 yılından sonra sosyal medya uygulamalarının popülerliği artarken Twitter’da 2010 yılından sonra yüksek takipçili birçok hesabı oluşturma ve yönetme imkanları buldum.

2010 yılından 2015 yıllarına kadar yüksek takipçili Twitter, Vine ve Instagram hesapları oluşturup, reklam satışlarından gelir elde ettim.

Üniversite yıllarında internet projeleri yapmaya ve bu projeleri kullanıcılara ulaştırmak amacıyla dijital pazarlama yöntemlerini öğrenmeye başladım.

Dijital pazarlama kariyerim, kendi işlerimi kullanıcılarla buluşturmak için başladı ve bu yöntemleri en iyi şekilde öğrenmek için sektördeki bilinen ve işindeki en iyi kişilerle tanışma, soru-cevap yapma imkanları buldum.

Bu dönemlerde yine organik ziyaretçileri arttırma yollarını öğrenme amacıyla SEO (arama motoru optimizasyonu) konusuyla tanıştım.

SEO ve organik olarak kullanıcılara erişme beni çok heyecanlandırdı, bu konuyu derinlemesine öğrenmek için hem MOZ, SEMrush, Ahrefs, Distilled, Search Engine Journal gibi kaynaklardan faydalandım.

Öğrenme biçimi olarak her zaman uygulama konusunu çok önemsemişimdir.

SEO’yu yalnızca teorik olarak bilmenin yetmeyeceğini uygulamalı olarak da uygulayabileceğim birçok websitesi oluşturup, öğrendiklerimi deneyimleme, ölçümleme ve kendime raporlama görevleri oluşturarak önemli çalışmalar yürüttüm.

Sektörel olarak daha da bilgi edinmek için Google Premier Partner bir ajansta bir süre birçok sektör üzerinde dijital pazarlama alanında çalışma fırsatı edindim.

Ardından hem bir e-ticaret sitesi hem de SAAS bir startup şirketinde full-stack diyebileceğimiz, hem Google Reklamları, hem Facebook-Instagram reklamları, hem e-posta pazarlama kampanyaları, hem de SEO süreçlerini yönettim.

2020 yılında ise, uzun zamandır yapmak istediğim SEOtional Dijital Pazarlama ve SEO Danışmanlığı ve bu alanda kapsamlı rehber bulabileceğiniz blogu kurdum.

Bu zamana kadar sektörel birçok içerik yayınladığım ve yayınlamaya devam ettiğim Twitter, Medium ve Linkedin üzerinden beni takip edebilirsiniz.

Benimle iletişime geçerek dijital pazarlama ve SEO süreçlerinde beraber çalışmak isterseniz hi@ragipdiler.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.